Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Czy poród musi boleć?

Będąc w ciąży przychodzi taki moment, że kobieta przestaje myśleć tylko o dziecku, przygotowaniu pokoiku, ubranek i wyprawki do szpitala. Zaczyna skupiać się na sobie i samym porodzie. W pewnym momencie pojawia się lęk przed bólem, który towarzyszy porodowi. Czy tak musi być? Czy poród zawsze boli? Czy można łagodzić ból w bezpieczny sposób?

Ból porodowy spowodowany jest rozciąganiem się mięśni i niedokrwieniem macicy, która mocno się kurczy dodatkowo ucisk nerwów w dolnej okolicy kręgosłupa potęguje ból.

Obecnie medycyna proponuje wiele różnych metod łagodzenia bólu okołoporodowego. Terapia TENS jest wciąż mało znaną w Polsce, jednak niezwykle skuteczną i przede wszystkim bezpieczną metodą walki z bólem. Polega ona na bramkowaniu bólu, czyli blokowaniu odczucia bólu poprzez prąd elektryczny o niskiej częstotliwości. W okolicy krzyżowej kręgosłupa umieszcza się samoprzylepne elektrody a za pomocą przycisków na urządzeniu ustawia odpowiednie natężenie prądów zgodne z odczuciami pacjentki (zobacz więcej na www.nieboli24.pl). Elektrostymulacja w położnictwie wykorzystywana jest od lat 70-tych XX wieku. Terapie TENS w łagodzenie bólu okołoporodowego, jako pierwsze wykorzystywały ośrodki w Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech i Holandii. Tutaj szpitale mają elektrostymulatory na swoim wyposażeniu,a każda położna zna metodą i potrafi obsłużyć sprzęt. To właśnie w Wielkiej Brytanii najwięcej, bo ok 20% porodów odbywa się ze wsparciem elektrostymulacji i terapii TENS. W Polsce ta metoda łagodzenia bóli porodowych dopiero przebija się do powszechnej świadomości, na razie proponują ją tylko nieliczne szpitale i samodzielne położne.

W ciąży można bezpiecznie stosować TENS od 27 tygodnia. Współczesne elektrostymulatory są na tyle łatwe w obsłudze, że nie wymagają wsparcia ze strony personelu medycznego.
Rodząca kobieta jeszcze w domu od momentu pojawienia się pierwszych skurczów, aż do chwili porodu może sobie pomóc elektrostymulacją. Taka forma łagodzenia bólu ma oczywistą przewagę nad tradycyjnymi środkami farmakologicznymi, nie powoduje żadnych skutków ubocznych zarówno dla matki jaki dziecka i może być stosowana na długo przed porodem. Obecnie porodówki oferują wiele rozwiązań przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać, że każda ingerencja farmakologiczna może nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwo dla mamy i noworodka. Powikłania po zastosowanym znieczuleniu nie są obojętne, dla naszego zdrowia, ani dla zdrowia dziecka i wcale nie należą do rzadkości. Elektrostymulacja w przypadku przedłużającego się porodu bywa jedyną z możliwych do zastosowania form terapii przeciwbólowych i jedyną skuteczną. Należy wiedzieć, że stosowanie neurostymulatorów przy porodzie nie wyklucza możliwości wprowadzenia innej metody łagodzenia bólu wręcz przeciwnie metody te się doskonale uzupełniają.

Bezpieczeństwo oraz możliwość stosowania elektrostymulacji przez nawet bardzo długi czas stanowią, obok skuteczności, najważniejszy powód dla którego warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem podczas porodu.

Ból jest obecny w życiu każdego z nas, ale i każdy może z nim walczyć mając takie urządzenie w domu. Więcej o zastosowaniu elektrostymulacji w walce z bólem można przeczytać na www.nieboli24.pl

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg