Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Endometrioza co to takiego?

Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Charakterystyczną cechą tych guzków są niewielkie odbarwione blizny.

Zmiany te tworzą się w różnych miejscach i narządach, nie tylko rodnych. Komórki błony śluzowej macicy mogą zawędrować do wielu narządów: jajników, jajowodów, na tylną lub przednią ścianę macicy, a nawet do wyrostka robaczkowego.

Zewnętrzna gruczolistość śródmaciczna to obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej obejmuje powierzchnię otrzewnej narządów i może powodować bóle w podbrzuszu, niepłodność i nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. U 10% chorych ogniska endometriozy występują poza narządem rodnym. Ogniska tej choroby mogą reagować cyklicznie na zmiany poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego, czyli podczas miesiączki złuszcza się błona śluzowa i dochodzi w nich do krwawienia. Dzieje się tak, dlatego, że wszystkie pozamaciczne ogniska gruczolistości funkcjonują jak miniaturowe macice.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg