Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Współczesne metody leczenia nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu choć bardzo intymny i wstydliwy dotyka wiele osób w różnym wieku, tak kobiet jak i mężczyzn. Niestety kobiety są bardziej narażone na pojawienie się tego problemu, chociażby ze względu na rodzenie dzieci.

Nietrzymanie moczu, w skrócie oznaczane jako ntm, to bezwiedne popuszczanie moczu. Najczęściej jest spowodowane osłabieniem i rozciągnięciem mięśni dna miednicy mniejszej. Mięśnie te ulegają osłabieniu u kobiet w wyniku ciąży i przebytych porodów drogami natury oraz w okresie menopauzalnym, kiedy wypada funkcja jajników. Mężczyźni są narażeni na problem ntm po operacji prostaty oraz w podeszłym wieku.

Brak kontroli nad tą fizjologiczną czynnością jest przyczyną znacznego obniżenia komfortu życia, wycofania się z życia towarzyskiego.

Według badań na nietrzymanie moczu cierpi 30 % kobiet. WHO podaje, że choroba, na którą cierpi 5% społeczeństwa jest chorobą społeczną. Z tego wynika, że nietrzymanie moczu, dotyka więcej osób niż jakiekolwiek inne schorzenie. Jest to bardzo intymny problem i wiele osób wstydzi się do tego przyznać znajomym, rodzinie a nawet lekarzowi.

Tak poważne schorzenie wymaga jak najlepszego rozwiązania. Rozwiązania, które będzie skuteczne, pozbawione skutków ubocznych, łatwo dostępne oraz niewymagające wielu środków finansowych.

Poniżej przedstawiono metody leczenia nietrzymania moczu, ich zalety i wady, cenę oraz długość terapii i skuteczność.

Farmakologia

Leczenie farmakologiczne bardziej sprawdza się w naglącym typie ntm niż wysiłkowym, jednak nie jest pozbawione nieprzyjemnych skutków ubocznych. Należą do nich przede wszystkim suchość błon śluzowych (zespół suchego oka, suchość pochwy, suchość w ustach), zawroty głowy, nudności, zburzenia snu.

Leczenie farmakologiczne zazwyczaj prowadzone jest do końca życia a leki najnowszej generacji, z mniejszą liczbą skutków ubocznych są niedostępne w Polsce lub bardzo drogie.

Laser

Ostatnio bardzo modnym zabiegiem jest laserowa regeneracja pochwy, często reklamowana jako metoda leczenia nietrzymania moczu. O ile sprawdzi się jako drogi zabieg odmładzający pochwę to jako forma leczenia ntm jest kosztowną i nieskuteczną na dłuższy czas metodą.

 

Chirurgia

Operacja jest ostateczną formą leczenia ntm. Dla każdej osoby jest odpowiednio dobiera metoda przebiegu operacji w zależności od przyczyny ntm oraz uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą szereg zagrożeń i ewentualnych powikłań związanych z operacją. Należy pamiętać, że jest to ostateczna forma leczenia po wykorzystaniu innych nieinwazyjnych metod leczenia. Z upływem czasu od operacji problem ntm może nawrócić.

 

Elektrostymulacja

Terapia przy wykorzystaniu prądu elektrycznego jest znaną metodą leczenia nietrzymania moczu w stopniu lekkim i średnim oraz jako terapia uzupełniająca po operacji lub leczeniu farmakologicznym.

Terapia ta posiada wiele zalet: można prowadzić ją samodzielnie w komfortowych warunkach domowych, przynosi dość szybkie efekty i jest pozbawiona skutków ubocznych.

Mięśnie dna miednicy tak jak wszystkie inne, aby pozostawały w dobrej kondycji muszą być ćwiczone. Elektrostymulacja powoduje bierne ćwiczenie mięśni dna miednicy, po ok. 2 tygodniach regularnego prowadzenia terapii pacjent odczuwa pierwsze efekty poprawy komfortu życia. W przypadku słabego i średniego stopnia nasilenia ntm elektrostymulacja może całkowicie wyeliminować nietrzymanie moczu. Zalecane jest stosowanie profilaktyczne elektroterapii nawet u zdrowych osób.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg