Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Dlaczego moja miesiączka znów się spóźnia?

Spóźniający się termin miesiączki kojarzymy głównie z możliwością zajścia w nieplanowaną ciążę. Tymczasem istnieje wiele innych powodów, które powodują opóźnienie miesiączki...

Większość kobiet doskonale zna sytuację, kiedy spóźnia się miesiączka. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam wtedy do głowy, jest potencjalna ciąża. Rzeczywiście- żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% gwarancji na to, że nie zajdziesz w ciążę. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, zawsze istnieje na to szansa. Jest jednak wiele innych powodów, które wpływają na opóźnienie miesiączki.

 

Duża, nagła redukcja masy ciała bądź intensywne ćwiczenia fizyczne prowadzące do szybkiej utraty kilogramów prowadzą do opóźnienia lub nawet zaniku owulacji. Jest to naturalny sposób na uniknięcie poczęcia w czasie niekorzystnym dla organizmu kobiety. Gdy organizm będzie wystarczająco silny, poziom hormonów ustabilizuje się- wtedy cykle powinny wrócić do normy. Pamiętaj, że forsowne treningi mogą być jedną z przyczyn zmiany Twojego cyklu miesiączkowego.

 

Stres. Każda z nas doświadcza sytuacji stresujących, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Bez względu na to, jakiego rodzaju sytuacje stresowe nas dotykają, jedno jest pewne- stres wywiera wpływ na działanie podwzgórza- części podkorowej mózgowia, która odpowiedzialna jest za produkcję i wydzielanie neurohormonów. Długotrwały stres może zatem przyczynić się do zmian w naszym cyklu miesiączkowym.

 

Tarczyca produkuje hormony, które wywierają wpływ na nasz cały organizm. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy skutkują daleko idącymi konsekwencjami, również zmianami w cyklu. Gdy Twój cykl jest nieregularny a miesiączka często się spóźnia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy nie warto w Twoim przypadku zbadać poziomu hormonów tarczycy.

 

Choroby, takie jak grypa czy przeziębienie również mogą przyczyniać się do zmiany terminu owulacji, co skutkuje tym, że miesiączka pojawia się później niż zwykle. W zależności od tego, jak długo byłaś chora, opóźnienie te może wynosić od kilku dni do kilku tygodni.

 

Niektóre leki mogą wpływać na poziom hormonów, co może być przyczyną opóźnienia lub zaniku miesiączki. Należy skonsultować z lekarzem, czy leki które przyjmujesz, wpływają na cykl. Również odstawienie antykoncepcji hormonalnej powoduje zmiany w cyklu miesiączkowym. Jest to normalne zjawisko i musi upłynąć trochę czasu, zanim cykl powróci do naturalnego rytmu i ustabilizuje się.

 

Jeśli miesiączka nie pojawia się u Ciebie raz lub dwa razy w roku, nie masz się czym martwić- jest to całkowicie normalne i wcale nie musi być oznaką choroby ani ciąży.

Jeśli miesiączka nie występuje u Ciebie dłużej jak 2 miesiące, a wcześniej miałaś regularne cykle, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

 

 

 

 

*źródło: http://www.daysyplanet.me/2015/11/23/warum-kommt-meine-periode-spat/

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg